فیزیک و کاربرد آن در پزشکی ؛ از ماهیت تا نقش فیزیک در تشخیص بیماری ها

فیزیک

فیزیک علم شناختن قانون‌‌‌های عمومی‌و کلی حاکم بر رفتار ماده و انرژی است. کوشش‌‌‌های پیگیر فیزیکدانان در این راه سبب کشف بسیاری از قانون‌‌‌های اساسی، بیان نظریه‌ها و آشنایی با بعضی پدیده‌‌‌های طبیعی شده است. هرچند این موفقیت‌ها در برابر حجم ناشناخته ها، اندک است لیکن تلاش همه جانبه و پرشتاب دانشمندان امید بسیار آفریده که انسان می‌تواند رازهای هستی را دریابد. انسان در یکی دو قرن اخیر، با بهره گیری از روش علمی‌و ابزارهای دقیق توانسته است در هر یک از شاخه‌‌‌های علم، به ویژه فیزیک دنیای روشن و شناخته شده خود را وسعت بخشد. در این مدت با دنیای بی نهایت کوچک‌ها آشنا شده، به درون اتم راه یافته تا انواع نیروهای بنیادی طبیعت را شناخته، الکترون و ویژگی‌‌‌های آن را دریافته و طیف گسترده امواج الکترومغناطیسی را کشف کرده است. فیزیک که تا اواخر قرن نوزدهم مباحث مکانیک، گرما، صوت، نور و الکتریسیته را شامل می‌شد اکنون در اوایل قرن بیست و یکم در اشتراک با سایر علوم (مانند شیمی، زیست شناسی و…) روز به روز گسترده تر و ژرفاتر شده و بیش از ۳۰ موضوع و مبحث مهم را در برگرفته است (دانشنامه فیزیک تعداد شاخه‌‌‌های فیزیک را ۳۳ مورد معرفی کرده است.)

فناوری

فناوری، چگونگی استفاده از علم، ابزار، راه و روش برای انجام کارها و برآوردن نیازها است. به عبارت دیگر فناوری به کارگیری آگاهی‌‌‌های انسان برای تغییر در محیط به منظور رفع نیازها است. اگر علم را فرآیند شناخت طبیعت تعریف کنیم، فناوری فرآیند انجام کارها خواهد بود.در گذشته مثلاً در کشور ایران تا حدود یک صد سال پیش، زندگی ساده و ابتدایی بود و کارها با ابزارهای ساده و روش‌‌‌های اولیه انجام می‌شد. کشاورزی، حمل ونقل، تجارت، ساختمان سازی با روش‌‌‌های سنتی و ابزارهایی که در طول زمان از راه تجربه به دست آمده بود صورت می‌گرفت. گرچه انسان به برخی از قانون‌‌‌های طبیعی دست یافته بود لیکن علم و عمل کمتر اثر متقابل در یکدیگر داشتند. دانشمندان راه خود را می‌پیمودند و صنعتگران و ابزارکاران به راه خود می‌رفتند تا آنکه عصر جدید آغاز شد و تمدنی به وجود آمد که همه چیز در راه مصالح زندگی انسان و توانایی او به کار گرفته شد. در سال ۱۶۶۳ میلادی «جامعه سلطنتی لندن» تاسیس شد و هدف خود را ارتقای سطح علوم مربوط به امور و پدیده‌‌‌های طبیعی و هنرهای مفید از طریق آزمایش و تجربه به نفع «ابنای بشر» انتخاب کرد. چهار سال بعد فرهنگستان علوم فرانسه در پاریس شکل گرفت و بر مفید واقع شدن علم تاکید فراوان شد. اعضای این فرهنگستان برای هرچه به ثمر رساندن تحقیقات علمی‌در زندگی انسان، به تلاش پرداخته و از این بابت حقوق دولتی دریافت می‌کردند.۱ در سال ۱۸۵۳ موزه علوم لندن با نام «هیات معتمدین دایره علم و هنر و موزه ملی علم و صنعت» گشایش یافت اما نزدیک تر شدن علم و صنعت سبب شد که در سال ۱۸۸۲ بخش‌‌‌های مختلف این موسسه در هم ادغام شود و سازمان جدیدی با نام «دایره علوم کاربردی و تکنولوژی» تاسیس شود. علم، کوشش در جهت دانایی و فناوری تلاشی در جهت توانایی است. این هر دو اثر متقابل در هم داشته اند. دانش سبب شد که ابزارها و روش‌ها کامل تر شوند و ابزارها نیز دقت انسان را در اندازه گیری‌ها و رسیدن به نتایج علمی‌بیشتر کرده است. اکنون بسیاری از موضوع‌ها و مباحث فیزیک پیامدهای کاربردی داشته و عملاً در فناوری‌ها موثر بوده است. فناوری‌‌‌های ارتباطات، فناوری‌‌‌های حمل ونقل (خشکی، دریایی، هوایی و فضایی)،فناوری‌‌‌های تولید (کشاورزی _ صنعتی)، فناوری‌‌‌های استخراج انواع معادن و فناوری‌‌‌های ساختمان و انواع ماشین‌ها و فناوری‌‌‌های آموزشی وابسته به دانش مکانیک، الکتریسیته، الکترومغناطیس، ترمودینامیک، فیزیک هسته ای، نورشناسی، فیزیک بهداشت، فیزیک پزشکی و… است. در این مقاله فقط به نقش فیزیک در فناوری‌‌‌های بهداشت و درمان می‌پردازیم تا مشخص شود چه اندازه فیزیک در تشخیص و درمان بیماری‌ها و بهداشت محیط موثر است.

نقش فیزیک در تشخیص بیماری ها

پزشکان برای تشخیص بیماری‌ها از علم فیزیک برای طراحی و مبنای علمی‌ساخت انواع وسایل ساده مانند دماسنج و فشارسنج، گوشی طبی (استتوسکوپ) تا دستگاه‌‌‌های بسیار پیچیده مانند میکروسکوپ الکترونی، لیزر و هولوگراف که همه براساس قانون‌‌‌های فیزیک طراحی و ساخته شده استفاده می‌کنند. در این قسمت به ساختمان و طرز کار برخی از آنها می‌پردازیم.

رادیوگرافی و رادیوسکوپی

رادیوگرافی عکسبرداری از بدن با پرتوهای ایکس و رادیوسکوپی مشاهده مستقیم بدن با آن پرتوها که این زیبایی و ارتباط عمیق فیزیک با پزشکی را نشان می‌دهد. در عکاسی معمولی از نوری که از چیزها بازتابش می‌شود و بر فیلم عکاسی اثر می‌کند استفاده می‌شوند در صورتی که در رادیوگرافی پرتوهایی را که از بدن می‌گذرند به کار می‌برند. پرتوهای ایکس را نخستین بار در سال ۱۸۹۵ میلادی، ویلهلم کنراد رنتیگن استاد فیزیک دانشگاه ورتسبورگ آلمان کشف کرد. این کشف بسیار شگفت انگیز بود و خبر آن با سرعت در روزنامه‌‌‌های جهان منتشر شد. جالب است که رنتیگن، این استاد بزرگ فیزیک بر روی پرتوهای کاتدی کار می‌کرد و به طور اتفاقی متوجه شد که وقتی این پرتوها، که همان الکترون‌‌‌های سریع هستند به مواد سخت و فلزات سنگین برخورد می‌کنند پرتوهای ناشناخته ای تولید می‌شود او این پرتوها را پرتو ایکس به معنی مجهول نامید. پرتوهای ایکس قدرت نفوذ و عبور بسیار زیاد دارند. به آسانی از کاغذ، مقوا، چوب، گوشت و حتی فلزهای سبک مانند آلومینیوم می‌گذرند، لیکن فلزهای سنگین مانند سرب مانع عبور آنها می‌شود. اشعه ایکس از استخوان‌‌‌های بدن که از مواد سنگین تشکیل شده اند عبور نمی‌کنند در صورتی که از گوشت بدن به آسانی می‌گذرند. همین خاصیت سبب شده که آن را برای عکسبرداری از استخوان‌‌‌های بدن به کار برند و محل شکستگی استخوان‌ها را مشخص کنند. برای عکسبرداری از روده و معده هم از پرتوهای ایکس استفاده می‌شود لیکن برای این کار ابتدا به شخص مایعاتی مانند سولفات باریم می‌خورانند تا پوشش کدری اطراف روده و معده را بپوشاند و سپس رادیوگرافی صورت می‌دهند. کشف پرتوهای ایکس در علم فیزیک که به وسیله رنتیگن عملی شد سرآغاز فعالیت‌‌‌های دانشمندانی مانند تامسون، بور، رادرفورد، ماری کوری، پیرکوری، بارکلا و بسیاری دیگر شد به طوری که نه فقط چگونگی تولید، تابش و اثرهای پرتو ایکس و گاما و نور شناخته شد بلکه خود اشعه ایکس یکی از ابزارهای شناخت درون ماده شد و انسان را با جهان بی نهایت کوچک‌ها آشنا کرد و انرژی عظیم اتمی‌را در اختیار بشر قرار داد. پرتوهای ایکس در فیزیک پزشکی و بهداشت برای پیشگیری، تشخیص و درمان به کار می‌رود به طوری که در فناوری‌‌‌های مربوطه یکی از ابزارهای اساسی است.

سونوگرافی 

طبق تعریف علم فیزیک از سونوگرافی، این علم عکسبرداری با امواج فراصوت است. فراصوت امواج مکانیکی مانند صوت ۲ است که بسامد آن بیش از ۲۰ هزار هرتز است. این امواج را می‌توان با استفاده از نوسانگر پتروالکتریک یا نوسانگر مغناطیسی تولید کرد. خاصیت فیزیک پیزوالکتریک عبارت است از ایجاد اختلاف پتانسیل الکتریکی در دو طرف یک بلور هنگامی‌که آن بلور تحت فشار یا کشش قرار گیرد و نیز انبساط و انقباض آن بلور هنگامی‌که تحت تاثیر یک میدان الکتریکی واقع شود. بنابراین هرگاه از یک بلور کوارتز تیغه متوازی السطوحی عمود بر یکی از محورهای بلور تهیه کنیم و این تیغه را میان دو صفحه نازک فولادی قرار دهیم و آن دو صفحه را به اختلاف پتانسیل متناوبی وصل کنیم، تیغه کوارتز با همان بسامد جریان منبسط و منقبض می‌شود و به ارتعاش درمی‌آید و در نتیجه امواج فراصوت تولید می‌کند. پدیده پیزوالکتریک در سال ۱۸۸۰ به وسیله پیرکوری کشف شد و از آن علاوه بر تولید امواج فراصوتی، در میکروفن‌‌‌های کریستالی و فندک استفاده می‌شود. امواج فراصوتی دارای انرژی بسیار زیاد است و می‌تواند سبب بالا رفتن دمای بافت‌‌‌های بدن انسان، سوختگی و تخریب سلول‌ها شود. از این امواج در دریانوردی، صنعت و پزشکی استفاده می‌شود. در پزشکی برای تشخیص، درمان و تحقیقات این امواج را به کار می‌برند. دستگاهی که برای عکسبرداری به کار می‌رود اکوسکوپ یا سونوسکوپ است. اساس کار عکسبرداری با امواج فراصوت بازتابش امواج است در این عمل دستگاه گیرنده و فرستنده موجود است و از بسامدهای میان یک میلیون تا پانزده میلیون هرتز استفاده می‌کنند. دستگاه مولد ضربه‌‌‌های موجی در زمان‌‌‌های بسیار کوتاه یک تا پنج میلیونیم ثانیه را در حدود ۲۰۰ ضربه در ثانیه می‌فرستد و این ضربه‌ها در بدن نفوذ می‌کند و چنانچه به محیطی برخورد کند که غلظت آن با محیط قبلی متفاوت باشد پدیده بازتابش روی می‌دهد و با توجه به غلظت نسبی دو محیط مقداری از انرژی ضربه‌‌‌های فراصوت بازتابش می‌شود. دستگاه گیرنده این امواج را دریافت می‌کند و به کمک دستگاه الکترونی و یک اسیلوسکوپ آن را به نقطه یا نقاط نورانی به تصویر تبدیل می‌کند. عکسبرداری با فراصوت را برای تشخیص بیماری‌‌‌های قلب، چشم، اعصاب، پستان، کبد و لگن انجام می‌دهند.

وسایل الکتروپزشکی

 بخشی از وسایل تشخیص بیماری ها، دستگاه هایی هستند که براساس قانون‌‌‌های مربوط به الکتریسیته و الکترونیک در علم فیزیک ساخته و به کار گرفته می‌شوند. نمونه ای از این دستگاه‌ها عبارتند از الکتروکاردیوگراف، الکتروبیوگراف و الکترو آسفالوگراف. این دستگاه‌ها می‌توانند با رسم نمودارهایی وضع سلامت یا بیماری را برای پزشک مشخص کنند. ممکن است این دستگاه‌ها مجهز به نوسان نگار باشند و در نتیجه نمودارها مستقیماً بر روی یک صفحه تلویزیون مشاهده شود. نمونه این دستگاه‌ها کاردیوسکوپ است که معمولاً در اتاق بیمار قرار می‌گیرد و بر آن منحنی ضربان قلب بیمار مشاهده می‌شود. در الکتروکاردیوگراف به جای آنکه منحنی‌ها مستقیماً دیده شود آن منحنی‌ها (نمودارها) بر روی نواری از کاغذ ثبت و ضبط می‌شود و پزشک از روی آنها می‌تواند وضعیت قلب و نوع بیماری را تشخیص دهد. الکتروآنسفالوگرافی دستگاهی است که با آن بیماری هایی چون صرع، تومورهای مغزی، ضربه، اعتیاد به دارو و الکل تشخیص داده می‌شود و کار این دستگاه با استفاده از فعالیت‌‌‌های الکتریکی که در سطح بدن ظاهر می‌شود، صورت می‌گیرد. اندازه گیری‌‌‌های علم فیزیک نشان می‌دهد که در قشر مغز تغییرات پتانسیل الکتریکی منظمی‌انجام می‌شود. «این پتانسیل‌‌‌های الکتریکی به استثنای حالت بیهوشی عمیق یا قطع جریان خون به مغز همیشه وجود دارند. هنگامی‌که قشر مغز خراب شود، این نقش تغییر می‌کند. با قرار دادن الکترودهای پهن یا الکترودهای سوزنی شکل بر روی پوست سر می‌توان امواج را از پوست سر به سمت دستگاه ثبات هدایت کرد… این امواج نتیجه پتانسیل‌‌‌های کار نورون‌‌‌های عصبی قشر مغزند که در سطح مغز ظاهر می‌شوند … خاصیت مهم این امواج بسامد آنها است. گستره معمولی این بسامد از یک تا ۶۰ هرتز تغییر می‌کند… این امواج برحسب بسامد، ولتاژ، محل‌‌‌های تلاقی، شکل امواج و نقش هایی که دارند، ارزیابی می‌شوند.»

 تهیه طرح‌‌‌های سه بعدی از بدن با علم فیزیک

در سال‌‌‌های ۷۰-۱۹۶۰ برای تشخیص بیماری‌ها چهار روش جدید ابداع شد:

 گرمانگاری

 نخستین روش گرمانگاری بود که در سال ۱۹۶۲ عرضه شد. فیزیک می‌گوید که هر جسمی‌که دمایش بالاتر از صفر مطلق (۲۷۳- درجه سلسیوس) باشد از خود امواجی تابش می‌کند که به نام امواج گرمایی معروف است. از این خاصیت یعنی انتشار امواج گرمایی از بدن انسان استفاده شده و اختلاف دمای قسمتی از بدن را به صورت تصویری رنگی تهیه می‌کنند. این روش برای تحقیق و بررسی رگ‌‌‌های خونی سطحی بدن مفید است و با آن می‌توان از وجود تومورها نیز باخبر شد.

توموگرافی

 پرتوهای ایکس می‌توانند از بافت‌‌‌های نرم بگذرند، لیکن میزان جذب یا عبور آنها به غلظت بافت بستگی دارد. چنانچه پرتو ایکس در مسیر خود از غده ای بگذرد، میزان جذب آن نسبت به وضعیتی که غده وجود نداشته باشد، تفاوت می‌کند. به کمک کامپیوتر می‌توانند تصویری را که از بدن گرفته اند، پردازش کنند و اطلاعات دقیق مربوط به ساختمان بدن و وجود غده را مشخص نمایند. عملی که با کمک پرتو ایکس و کامپیوتر برای تعیین غده‌ها صورت می‌گیرد را توموگرافی می‌نامند.

هولوگرافی (تمام نگاری)

دنیس گابور فیزیکدان نوع جدیدی از عکاسی را در سال ۱۹۴۷ ابداع کرد که بعداً در موارد گوناگون از جمله در پزشکی از آن استفاده شد. هولوگرافی براساس خواص امواج متکی است و تصویری که از ریزشیء گرفته می‌شود، سه بعدی است. در این طریقه تصویری که از هر عضو بدن گرفته می‌شود، کاملاً همه قسمت‌‌‌های اطراف آن عضو دیده می‌شود. برای تهیه عکس سه بعدی معمولاً از پرتوهای لیزر استفاده می‌شود.

دستگاه تشدید مغناطیسی (NMR )

اساس این دستگاه یک دستگاه سراسر فیزیکی و برگرفته از علم فیزیک کوانتوم می‌باشد که بر این خاصیت است که هسته اتم‌‌‌های خاصی در صورت قرار گرفتن در میدان مغناطیسی امواجی از خود تابش می‌کنند که قابل ردیابی است. این پدیده در سال ۱۹۴۰ شناخته شد و کاربرد آن در پزشکی برای نخستین بار در سوئد توسط «اریش اودبلاد»۶ و از دهه ۱۹۵۰ شروع شد. در سال ۱۹۷۳ در انگلیس از طریق ردیابی تابش تراکم اتم‌‌‌های هیدروژن در بافت‌‌‌های مختلف بدن نخستین تصویر NMR تهیه شد. از سال ۱۹۷۷ به بعد تصویر از مغز نیز به این وسیله گرفته شد.

سایت آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران
کاربرد فیزیک در پزشکی ؛ تشخیص بیمار‌ی‌ها با قوانین فیزیک

فیزیک پزشکی (Medical Physics) ؛ علم روز دنیا، یک رشته پردرآمد
تاریخچه فیزیک پزشکی ؛ جدید اما قدیمی، علمی‌پرطرفدار و جذاب
آینده شغلی فیزیک پزشکی ؛ پردرآمد یا صرفا رشته‌ای علمی‌و جذاب؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *