آینده شغلی فیزیک پزشکی

آینده شغلی فیزیک پزشکی ؛ پردرآمد یا صرفا رشته‌ای علمی‌و جذاب؟

آینده شغلی و بازار کار رشته فیزیک پزشکی چیه؟

 

این سوال، پرسش ذهنی اکثر داوطلبین رشته فیزیک پزشکی هست که آینده شغلی فیزیک پزشکی چیه و در نهایت وقتی فارغ التحصیل این رشته شدیم، کارمون چیه و کجا مشغول به کار میشیم؟


از دیدگاه سازمان بین‌المللی کار حرفه فیزیک پزشکی از مشاغل شناخته شده‌ است که تا سال ۲۰۰۹ در هیچ یک از دسته‌بندی‌های شغلی (ISCO CODE) قرار نگرفته بود. افرادی که در رشته فیزیک پزشکی (در کشورهای غربی) تحصیلات و دوره‌های آکادمیک را می‌بینند، معمولاً جذب یکی از (یا بیشتر) سه گونه زمینه‌های شغلی می‌شوند:

۱- مشاوره و خدمات سرویس‌دهی بالینی

۲- پژوهش و توسعه فناوری

۳- تدریس و آموزش نیروهای متخصص در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها

 

جدول زیر انواع فرصت‌های شغلی موجود در رشته‌های فیزیک پزشکی را بر پایه تعاریف انجمن فیزیک پزشکی آمریکا گروه‌بندی می‌کند. این جدول که در انتهای این مقاله آورده شده است گویای آینده شغلی فیزیک پزشکی در گرایش‌ها و شاخه‌‌‌های مختلف است.

 

پس از گذرانیدن دوره‌های آموزشی، متخصصین فیزیک پزشکی می‌توانند در زمینه‌های متفاوتی مشغول به کار شوند که بستگی به فرصت‌های ارائه شده در دانشگاه محل تحصیل و توانایی‌های علمی‌و عملی خود فرد دارد. بسیاری از متخصصین این رشته در محیط آکادمیک و تحقیقاتی (دانشگاهی) اشتغال می‌یابند.

 

متخصصین این رشته فرصت ویژه دارند تا در محیط‌‌‌های غیر آکادمیک نیز کار کنند. مثلاً متخصص کنترل کیفیت دستگاه‌های پرتو درمانی در یک کلینیک مبارزه با سرطان یا بیمارستان مشغول به کار شوند، که در اینصورت به محاسبات دز جذبی و دز معادل و شکل پرتوهای رادیوتراپی برای درمان معضلات سرطانی می‌پردازند.

 

برخی دیگر به کنترل کیفی عملکرد مدالیته‌های (دستگاه‌های) پرتوی یا تصویری بر طبق موازین فنی قانونی می‌پردازند و در درمانگاه‌ها جذب می‌شوند.

البته ناگفته نماند که آینده شغلی فیزیک پزشکی در جهان بی‌نهایت روشن و پیشرونده است.

در بسیاری از اوقات نیز متخصصین این رشته جذب صنعت و حتی پست‌های مدیریتی و اجرایی می‌شوند و گاهی نیز برخی دانش آموختگان این رشته می‌توانند پژوهشگر، مشاور، و یا نویسنده دنباله‌های پالسی دستگاه‌های ام آر آی در یک شرکت تحقیقاتی-تولیداتی شوند.

 

در مورد تبیین آینده شغلی فیزیک پزشکی و واقعیت آن باید گفت که اکثر دانش آموختگان این رشته، نهایتاً به پست‌های ترکیبی دست می‌یابند. یعنی مثلاً هم مشغول وظایف دانشگاهی از قبیل تدریس و تربیت نیروهای جوان (اعم از دانشجویان دکتری و تکنولوژیست‌هامی‌شوند، و هم پژوهش‌های علمی‌انجام دهند، و یا حتی گاهی مشاور یک شرکت تجهیزات پزشکی مرتبط (مثلا در ساخت فانتوم‌های جدید) می‌شوند.

 

به هر حال آنچه که مسلم است این است که فرصت‌های شغلی در این رشته به همان مقداری که خود رشته فیزیک پزشکی اقسام و شاخه دارد، متفاوت و امکان پذیر است.

در دسته بندی زیر بطور واضح در مورد آینده شغلی فیزیک پزشکی و جایگاه اون در جامعه پزشکی صحبت کردیم.

 

بازار کار و آینده شغلی رشته فیزیک پزشکی:

1- دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به خصوص دانشگاه‌‌‌های علوم پزشکی

2- مراکز تحقیقاتی مرتبط بازار کار فیزیک پزشکی

3- بخش‌‌‌های تصویربرداری، پزشکی هسته ای، پرتودرمانی، فلوروسکوپی مداخله‌ای، چشم پزشکی، پوست و سایر بخش‌‌‌های مرتبط

4- حوزه‌‌‌های مختلف مرتبط با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

5- حوزه‌‌‌های مختلف مرتبط با صنعت هسته ای

6- مراکز سیکلوترون و تولید رادیوایزوتوپ

7- مراکز پزشکی و صنعتی که با پرتو سر و کار دارند

8- حوزه طراحی، تولید، ارزیابی، به کارگیری و نگهداری تجهیزات پرتو پزشکی

9- حوزه طراحی فضاهای کاری، محاسبات حفاظ و نظارت بر اجرای آنها با تاکید بر ضوابط حفاظت پرتویی

10- شرکت‌‌‌های دانش بنیان، پارک‌‌‌های علم و فناوری و مراکز رشد

آینده شغلی فیزیک پزشکی

لینک‌‌‌های مرتبط:

انجمن فیزیک پزشکی ایران

مطالب مرتبط:

معرفی رشته فیزیک پزشکی

150 دیدگاه برای “آینده شغلی فیزیک پزشکی ؛ پردرآمد یا صرفا رشته‌ای علمی‌و جذاب؟

  1. Avatar
    فیزیست گفته:

    با سلام و تشکر و سپاس از پاسخگویی روشن و گویا و درست.سوال دیگر اینجانب این است که پس از فارغ التحصیلی در مقطع دکترای فیزیک پزشکی و دفاع از پایان نامه با موضوع کلینیکال-بالینی،آیا امکان و حق شرکت و حضور در مقطع تخصص رادیوتراپی-انکولوژی وجود دارد؟