آینده شغلی فیزیک پزشکی ؛ پردرآمد یا صرفا رشته‌ای علمی و جذاب؟

آینده شغلی فیزیک پزشکی

آینده شغلی فیزیک پزشکی چیه؟

 

این سوال تقریبا تمام داوطلبین رشته فیزیک پزشکی هست که آینده شغلی فیزیک پزشکی چیه و در نهایت وقتی فارغ التحصیل این رشته شدیم ، کارمون چیه و کجا مشغول به کار میشیم؟


از دیدگاه سازمان بین‌المللی کار حرفهٔ فیزیک پزشکی از مشاغل شناخته شده‌است که تا سال ۲۰۰۹ در هیچیک از دسته‌بندیهای شغلی (ISCO CODE) قرار نگرفته بود افرادی که در رشته فیزیک پزشکی (در کشورهای غربی) تحصیلات و دوره‌های آکادمیک را می‌بینند، معمولاً جذب یکی از (یا بیشتر) سه گونه زمینه‌های شغلی می‌شوند:

۱- مشاوره و خدمات سرویس‌دهی بالینی

۲- پژوهش و توسعه فناوری

۳- تدریس و آموزش نیروهای متخصص در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها

 

گاهی نیز برخی بیش از یک نوع تمرکز شغل می‌یابند. جدول زیر انواع فرصت‌های شغلی موجود در رشته‌های فیزیک پزشکی را بر پایه تعاریف انجمن فیزیک پزشکی آمریکا گروه‌بندی می‌کند. این جدول که در انتهای این مقاله آورده شده است گویای آینده شغلی فیزیک پزشکی در گرایش ها و شاخه های مختلف است.

 

پس از گذرانیدن دوره‌های آموزشی، متخصصین فیزیک پزشکی می‌توانند در زمینه‌های متفاوتی مشغول به کار شوند که بستگی به فرصتهای ارائه شده در دانشگاه محل تحصیل و تواناییهای علمی و عملی خود فرد داردبسیاری از متخصصین این رشته در محیط آکادمیک و تحقیقاتی (دانشگاهی) اشتغال می‌یابند.

 

متخصصین این رشته فرصت ویژه دارند تا در محیط های غیر آکادمیک نیز کار کنند. مثلاً متخصص کنترل کیفیت دستگاه‌های پرتو درمانی در یک کلینیک مبارزه با سرطان یا بیمارستان مشغول به کار شوند،که در اینصورت به محاسبات دز جذبی و دز معادل و شکل پرتوهای رادیوتراپی برای درمان معضلات سرطانی می‌پردازند.

 

برخی دیگر به کنترل کیفی عملکرد مدالیته‌های (دستگاه‌های) پرتوی یا تصویری بر طبق موازین فنی قانونی می‌پردازند و در درمانگاه‌ها جذب می‌شوند.

البته ناگفته نماند که آینده شغلی فیزیک پزشکی در جهان بی نهایت روشن و پیشرونده است.

در بسیاری از اوقات نیز متخصصین این رشته جذب صنعت و حتی پست‌های مدیریتی و اجرایی می‌شوند. و گاهی نیز برخی دانش آموختگان این رشته می‌توانند پژوهشگر، مشاور، و یا نویسنده دنباله‌های پالسی دستگاه‌های ام آر آی در یک شرکت تحقیقاتی-تولیداتی شوند.

 

در مورد تبیین آینده شغلی فیزیک پزشکی و واقعیت آن باید گفت که اکثر دانش آموختگان این رشته، نهایتاً به پست‌های ترکیبی دست می‌یابند. یعنی مثلاً هم مشغول وظایف دانشگاهی از قبیل تدریس و تربیت نیروهای جوان (اعم از دانشجویان دکتری و تکنولوژیست‌هامی‌شوند، و هم پژوهش‌های علمی انجام دهند، و یا حتی گاهی مشاور یک شرکت تجهیزات پزشکی مرتبط (مثلا در ساخت فانتوم‌های جدید) می‌شوند.

 

به هر حال آنچه که مسلم است این است که فرصت‌های شغلی در این رشته به همان مقداری که خود رشته فیزیک پزشکی اقسام و شاخه دارد، متفاوت و امکان پذیر است.

در دسته بندی زیر بطور واضح در مورد آینده شغلی فیزیک پزشکی و جایگاه اون در جامعه پزشکی صحبت کردیم.


انجمن فیزیک پزشکی ایران

 

 

معرفی رشته فیزیک پزشکی

آینده شغلی فیزیک پزشکی

برای آشنایی کامل با آزمون کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی و بهترین منابع و آخرین تغییرات این آزمون ها مقالات زیر را مطالعه کنید.

59 دیدگاه برای “آینده شغلی فیزیک پزشکی ؛ پردرآمد یا صرفا رشته‌ای علمی و جذاب؟

 1. Avatar
  محمد گفته:

  سلام، من دانشجوی کارشناسی رادیولوژی هستم میخواستم بدونم خواندن ارشد تصویربرداری تا ثیری در استخدام دارد؟ واینکه با ارشد این رشته می‌توانیم به عنوان یک نیرو در بیمارستان‌ها جایگاه خوبی داشته باشیم، یاصرفا در مراکز آموزشی می‌توانیم کارکنیم؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام آقای عسگری عزیز
   مسلما شما با داشتن مدرک کارشناسی رادیولوژی هم می‌توانید در مراکز تصویربرداری و بیمارستان ها و … مشغول به کار شوید و با داشتن کارشناسی ارشد رشته فناوری تصویربرداری پزشکی ( و یا فیزیک پزشکی) شما در لول کاری و علمی و البته سطح شغلی بالاتر قرار خواهید گرفت. با کارشناسی رادیولوژی شما در لول یک اوپراتور ظاهر خواهید شد اما وقتی یک پله بالاتر برید و کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی و یا فیزیک پزشکی بگیرید ، با این مدرک در لول بالاتری هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ شغلی و البته درآمدی و حقوقی قرار خواهید گرفت و در هر جایی هم بیمارستان ها و مراکز تصویربرداری پزشکی و هم مراکز آموزشی فعالیت کنید.

 2. Avatar
  محدثه باقری گفته:

  سلام.خسته نباشید.ببخشید شما در توضیحاتتون دررابطه با اینده ی شغلی فیزیک پزشکی فرمودید که متخصصین فیزیک پزشکی میتوانند در بخش رادیو تراپی دررابطه با “طراحی درمان”مشغول بکار بشن.میشه اگه امکانش هست در رابطه با طراحی درمان بیشتر توضیح بدید؟اینکه اصلا طراحی درمان چیه؟چه کاری انجام میدن؟
  خیلی ممنون

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   سلامت باشید
   اگر بخوایم توضیح مختصری در مورد رادیوتراپی و بخصوص طراحی درمان بدیم باید بگیم که :
   رادیوتراپی یکی از راه های مهم در درمان تومورها و بافتهای سرطانی است. میزان کارآیی ایـن روش بـه میـزان پرتودرمانی خارجی بر اساس تجربیات طراح برنامه وابسته است . بنابراین به جهت موثر بودن هر چه بیشتر این روش نیاز به برنامه‌ای جهت انتخاب زاویـه پرتوهـا در پرتـودرمـانی می باشد که به میزان زیادی وابسته به دقت و کیفیت طراحی درمان و چگونگی اجرای درمان می باشد. تیم رادیوتراپی پلنی را جهت رادیوتراپی خارجی به دستگاه های شتابدهنده قبل از شروع درمان بیمار آغاز می کند. این بدان معنی است که چه مقدار دز اشعه در رادیوتراپی نیاز است و اینکه این مقدار دز دقیقا به کدام قسمت بدن بیمار باید پرتودهی شود. به این مراحل و پروسه ی قبل از پرتو درمانی با دستگاه های شتابدهنده ، طراحی درمان گفته می شود.
   طراحی درمان، یکی از مهمترین مراحـل در یـک درمـان موثر است. در این مرحله نوع و شدت باریکه های تابشـی، جهت پرتودهی و ابعـاد میـدان بـا توجـه بـه پارامترهـای فیزیکی دستگاه، وضعیت آناتومیکی بیمار و حد تحمـل دوز بافتهای حساس مجاور توده و حد قابل قبول یکنواختی دوز تومور، انتخاب می شوند.
   در طراحی درمان نیاز به تصاویر تشخیصی CTscan و MRI جهت مشخص نمودن مکان تومور و نواحی اطراف آن می باشد.در این پلن موارد چون نوع سرطان یا تومور، مکان دقیق تومور در بدن بیمار، اندازه تومور، آیا این تومور نزدیک نقاط حساس به اشعه در بدن است یا خیر، تعیین اینکه چه میزان این پرتو نیاز است که در بدن نفوذ کند و … باید مشخص شوند.

 3. Avatar
  Samira گفته:

  سلام میخواستم بپرسم که با ارشد فیزیک پزشکی میتوان مشغول بکار شد یا حتما باید دکتری داشته باشیم ؟؟؟؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   بله، البته ، شما با مدرک کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی میتونین مشغول به کار در مراکز و بیمارستان ها بشین به شرط این که در شاخه و زمینه ای که انتخاب کردین هم از لحاظ علمی و بخصوص از لحاظ تجربی و کار عملی در سطح بسیار خوبی قرار داشته باشید و در طی روند گذراندن پروژه و پایان نامه ارشد فیزیک پزشکی انقدر خوب روی اون زمینه کار کنید تا واقعا بهترین فرد از لحاظ علمی و عملی در اون زمینه باشید تا به راحتی بتونین در مراکز مربوطه و بیمارستان ها مشغول به کار بشید ، بسیاری از دوستان کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی هستند که بخاط فعالیت بسیار خوب در زمینه پژوهشی خودشون الان مشغول به کار هستند و در جایگاه خوبی هم قرار دارند.

 4. Avatar
  فیزیست گفته:

  با سلام و تشکر و قدردانی از پاسخگویی صریح و شفاف شما.سوال آخر و پایانی اینجانب این است که مقطع نهایی در رشته فیزیک پزشکی مقطع دکترا ست یا مقطع تخصص دارد و آیا در ایران ما وجود دارد؟ در سایر کشورهای صاحب چطور؟
  تشکر از شما برای تنویر افکار و روشن کردن راه.

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   خواهش میکنم،یکی از وظایف بزرگ آکادمی فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی ایران پاسخگویی به تمامی سوالات داوطلبین کنکور کارشناسی ارشد رشته های فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی هست تا با یک نگاه روشن در این مسیر قدم بردارند و بتونن با محصولات آموزشی ما از قبیل پکیج های تدریس مفهومی در دروس فیزیک عمومی ۱ و ۲ و ۳ ، اطلس ویدیویی سوالات تمامی دروس فیزیک عمومی ۱ و ۲ و ۳ ، فیزیک اتمی و هسته ای و ریاضی عمومی ۱ و ۲ و تحلیل ویدیویی سوالات کنکور های سنوات گذشته رشته فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی به رتبه عالی در این کنکور دست پیدا کنند.
   اما در پاسخ به سوالتون باید بگم که مقطع بالاتر و تخصصی تر از دکتری نیز در رشته فیزیک پزشکی وجود دارد و برای ادامه راه در مقطع بالاتر باید در دانشگاه های پذیرنده Postdoc ادامه تحقیقات خودشون رو انجام بدن.
   توضیحات :
   دوره تحقیقاتی پسادکتری یا پست دکترا یا فوق دکترا (به انگلیسی: Postdoctoral research) (به‌طور غیررسمی: Postdoc) به دوره‌ای از تحقیقات آکادمیک گفته می‌شود که محققان بعد از به پایان رساندن تحصیلات و کسب مدرک دکترا یا اعلی درجه علمی (مدرک نهایی) معمولاً تا سقف ۵ سال و قبل از یافتن شغل ثابت آکادمیک سپری می‌کنند. در این دوره دانشجویان به عنوان محقق در دانشگاه‌ها یا مراکز تحقیقاتی مشغول بکار می‌شوند؛ با اینحال سپری کردن این دوره منجر به دریافت مدرکی به این نام نمی‌شود.

   هدف دوره‌های پسادکتری هرچه عمیق‌تر شدن تخصص و دانش و کسب مهارت‌های لازم تحقیقاتی در موضوعی خاص است. ارائه دوره‌های پسادکتری معمولاً به عنوان بخشی از وظایف یک مؤسسه دانشگاهی یا تحقیقاتی شمرده شده و همچنین توقع می‌رود که به تولید و چاپ محتوای علمی منجر شود. در برخی از کشورها مانند روسیه و انگلستان ممکن است سطوحی بالاتر از سطح دکترا هم شناخته شود؛ در حالیکه در دیگر کشورها اینگونه نبوده و گذراندن این دوره‌ها تنها به صورت سابقه تحقیقاتی در رزومه افراد ثبت می‌گردد. در ایران نیز اخیراً توسط برخی از دانشگاه‌ها چنین دوره‌هایی ارائه می‌شود. در ایران همچنین گاهی از عبارت فوق دکترا برای اشاره به چنین دوره‌هایی استفاده می‌شود.

   محقق پسادکتری معمولاً با قراردادی رسمی یا با بورس تحصیلی حمایت مالی می‌شود. در دوره پسادکتری معمولاً محقق به صورت مستقل و بر روی موضوعی جداگانه کار می‌کند.

   (منبع : ویکی پدیا)

 5. Avatar
  فیزیست گفته:

  با سلام و تشکر و سپاس از پاسخگویی روشن و گویا و درست.سوال دیگر اینجانب این است که پس از فارغ التحصیلی در مقطع دکترای فیزیک پزشکی و دفاع از پایان نامه با موضوع کلینیکال-بالینی،آیا امکان و حق شرکت و حضور در مقطع تخصص رادیوتراپی-انکولوژی وجود دارد؟

 6. Avatar
  فیزیست گفته:

  با سلام. پس از فارغ التحصیلی دکترای فیزیک پزشکیو پایان نامه در حوزه رادیوتراپی آیا شماره و مهر نظام پزشکی و پروانه فعالیت داده می شود

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   اوقات به کام
   تا به امروز به هیچ یک از فیلد های فارغ التحصیل دکتری فیزیک پزشکی شماره و مهر نظام پزشکی و پروانه فعالیت تعلق نگرفته است.البته چند سالی هست که انجمن و اعضای بورد فیزیک پزشکی در پی درخواست مکرر دانشجویان این رشته به دنبال این موضوع هستند تا به فارغ التحصیلان دکتری فیزیک پزشکی شماره نظام تعلق بگیرد اما تا به امروز موفق به چنین کاری نشده اند.

 7. Avatar
  مادر گفته:

  سلام من ارشد فیزیک پزشکی هستم‌میخاستم بدونم برای دکتری امسال امیدی هست اگر بخوام بخوتم؟ شرایطم‌جوریه که بخاطر نوزادی که دارم فقط۲ساعت میتونم مطالعه کنم در روز و رزومه کاری و درسیم هم تقریبا متوسطه یعنی ۲تا مقاله اسکوپوس. تدریس و…..
  البته ۲ساله پشت کنکور هم هستم و تقریبا پایه ام خوبه

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   مسلما رزومه قوی فقط بخشی از شرط موفقیت در کنکور دکتری فیزیک پزشکی هست و نیمه دیگه این شرط بدست آوردن یک نتیجه بسیار عالی در آزمون دکتری هست!
   با توجه به سطح رقابت موجود ساعت مطالعاتی بیشتر و به طور کلی زمان بیشتری رو برای آمادگی برای آزمون باید اختصاص بدین تا بتونین توی تمامی دروس آزمونی درصد خوبی بدست بیارین!

 8. Avatar
  علی گفته:

  سلام ایا دراینده شغلی فیزیک پزشکی تضمینی هس ویا میتوان بعدازاینکه فارغ التحصیل شدیم برای خدمت سربازی در یکی ازمراکز درمانی ارتش خدمت کنیم؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   در آینده شغلی هیچ رشته ای حتی پزشکی و خلبانی و … هیچ تضمینی وجود نداره و موفقیت در هر زمینه ای فقط و فقط به خود شخص و عملکردش و میزان علم و تجربیاتش وابسته هست و مسلما موفقیت با قبولی در یک رشته خاص و پر آوازه بدست نمیاد، اگر فرد تلاش گر و جستجوگری در فیلد خودتون باشید و دارای علم و تجربه عالی باشید ، خیلی خوب میتونین رشد کنید و قطعا از بعد اقتصادی و درآمدی هم بطور کامل تامین خواهید بود و در غیر این صورت از بهترین دانشگاه های دنیا هم که مدرک داشته باشید هیچ فایده ای نخواهد داشت.
   پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های زیر نظر وزارت بهداشت ، در هنگام خدمت مقدس سربازی میتونین بر حسب مدرک تحصیلی و البته صلاح دید یگان مربوطه ، در یکی از مراکز پزشکی و درمانی ارتش ، سپاه و نیروی انتظامی و … خدمت و انجام وظیفه نمایید.

 9. Avatar
  رضا گفته:

  سلام. وقتتون بخیر. من دانشجو مهندسی پزشکی گرایش بیو الکتریک هستمو میخواستم ارشد یکی از رشته های فیزیک پزشکی یا فناوری تصویر برداری پزشکی رو شرکت کنم. در اینیکه قدرت و اعتبار فیزیک پزشکی توی دنیا قطعا توی سطح خیلی بالاتری نسبت به فناوری تصویر برداری قرار داره شکی نیست ولی برای اینده شغلی و بازار کار کدوم یکی بهتره؟ و همچنین درامد فیزیک پزشکی حالا در هر زمینه فعالیتی توی چ سطحی قرار میگیره ؟ و کدوم یکی از گرایش های این رشته از بقیه بهتر و قوی تره؟ ممنون بابت وقتی که میذارید

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   اوقات شما هم به کام
   مسلما برای شما فیزیک پزشکی نسبت به فناوری تصویربرداری پزشکی بهتر هست چون فناوری تصویربرداری پزشکی رو میشه گفت ادامه راه بچه های رادیولوژی هست و مسلما نیاز به پیش زمینه در مورد مودالیته های تصویربرداری دارین اما در فیزیک پزشکی به واسطه شاخه های متنوعی که داره انتخاب زمینه و پیدا کردن علاقه برای شما بسیار راحت تر و مسلما فیزیک پزشکی از لحاظ بازار کار به واسطه پوزیشن تعریف شده اون در وزارت بهداشت و گستردگی اون بسیار دارای آینده روشن و سطح درامدی بهتری هست.
   از لحاظ درآمدی عدد و رنج خاصی رو نمیشه گفت چون وابسطه به نوع فعالیت فرد و کاری که انجام میده بسیار متغیر هست.
   نمیشه گفت کدوم گرایش فیزیک پزشکی قوی تر هست چون اولا کاملا وابسطه به علاقه شما و در ثانی تمامی زیرشاخه های فیزیک پزشکی مهم و اساسی برای جامعه پزشکی و درمانی هستند.

 10. Avatar
  فاطمه گفته:

  سلام می خوام بدونم کارشناسی فیزیک گرایش حالت جامد می تونه در ارشد فیزیک پزشکی سال۹۹ شرکت کنه؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   بله ، البته ، کلیه گرایش های کارشناسی فیزیک می‌تونن در کنکور کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی وزارت بهداشت شرکت کنند.

 11. Avatar
  محمد گفته:

  سلام خسته نباشید
  من کارشناسی پرتودرمانی (رادیوتراپی) خوندم
  بین فیزیک پزشکی و تصویربرداری پزشکی مردد هستم برای ارشد و دکتری
  علاقه خیلی زیادی هم به تصویربرداری دارم
  سوالم اینه که کدوم از این دوتا برای من بهتره؟
  سوال دیگه هم اینه اگه من بتونم دکترای تصویربرداری پزشکی بگیرم بخاطر مدرک کارشناسیم محدودیتی دارم یعنی برای استخدام بهم گیر میدن یا نه؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   اوقات شما هم به کام
   به طور کلی می‌تونم اینو بگم که رشته فناوری تصویربرداری پزشکی برای بچه های غیر رادیولوژی مناسب نیست ، چون کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی میشه گفت درس هایی که در دانشگاه به بچه های تدریس میشه ادامه و سطح بالاتری از دروس کارشناسی هست که بچه های رادیولوژی خوندن و همچنین با مودالیته های تصویربرداری آشنا هستند ، برای بچه هایی که کارشناسیشون فیزیک ، مهندسی پزشکی ، رادیوتراپی ، پرتوپزشکی و … بوده کمی این دروس اون هم توی این سطح نامانوسه و خیلی راحت نمی‌تونن با این دروس که در مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی درس داده میشه ارتباط برقرار کنند. پیشنهاد میشه که شما فیزیک پزشکی رو انتخاب کنید تا با توجه به پایه شما و همچنین تنوع زیرشاخه ای که این رشته داره در انتهای ترم ۲ کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی با یک انتخاب خوب و از روی علاقه و با چشمانی باز آینده عالی رو به واسطه زیر شاخه انتخابی رقم بزنین.
   اگر مدرک کارشناسی شما رادیولوژی نباشه و فناوری تصویربرداری پزشکی بخونین برای استخدام در فیلد ها و پوزیشن های تصویربرداری با محدودیت ها و سنگ اندازی هایی روبرو خواهید بود.

 12. Avatar
  لیلا گفته:

  سلام و احترام
  بسیار ممنونم از شما که با حوصله پاسخ دادید.
  در صورتی که شرایط شخصی مثل علاقه و هدف مشخص و در یک راستا باشه، و به فرض توانایی علمی و پژوهشی در رشته تصویر برداری پزشکی مناسب باشد، آیا جایگاهی شغلی برای امثال بنده در این رشته وجود خواهد داشت؟ البته که در حوزه پژوهش و هیئت علمی خواهد بود.
  یا بعد از فراغت از تحصیل وضعیت مثل فارغ التحصیلان وزارت علوم خواهد شد.
  باز هم از اینکه وقت می گذارید بی نهایت سپاسگزارم. و می دانم پاسخ سوالات بنده نسبی است اما پاسخ شما به عنوان یه کارشناس در این زمینه برایم با ارزش است.

  وقتتان بخیر

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   خواهش میکنم ، پاینده و سلامت باشید.
   چه رشته فناوری تصویربرداری پزشکی و چه رشته فیزیک پزشکی در وزارت بهداشت دارای جایگاه علمی بسیار مناسب و همچنین آینده شغلی بسیار روشن و پویایی هستند البته با توجه به این که دوره دکتری رشته فناوری تصویربرداری پزشکی در ایران بسیار نوپا بوده امید بر این است که جایگاه مناسب علمی و پژوهشی و همچنین شغلی خود را در وزارت بهداشت پیدا کنه و با افزایش ظرفیت پذیرش اون در سایر دانشگاه های کشور بستر مناسبی برای ادامه روند دکتری این رشته ایجاد بشه.
   تمام این پیش فرض هایی که شما قرار دادین خودشون تک به تک عوامل بسیار مهمی هستند که قبل از ورود به دوره دکتری این رشته باید بطور کامل در نظر گرفته بشن اما با قطعیت می‌توان گفت که تقریبا تمامی رشته های وزارت بهداشت در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری از لحاظ آینده شغلی در جایگاه بسیار بهتری در مقایسه با بهترین رشته های وزارت علوم نظیر علوم مهندسی و … دارند و به همین خاطر در این چند ساله طیف افرادی که به سمت وزارت بهداشت گرایش پیدا کرده اند بسیار افزایش داشته است.

 13. Avatar
  لیلا گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  بنده ارشد برق_مخابرات دارم و پایان نامه ام درمورد تشخیص تومور در بافت نرم به کمک پردازش امواج فراصوت و تکنیک های تشخیص سیگنال به کمک آنتن های آرایه فازی هستش که دو مقاله isi با Q1و Q2 حاصل آون بود.
  اگر بخواهم در آزمون دکترای فناوری تصویربرداری پزشکی_عصبی وزارت بهداشت شرکت کنم، آیا این تغییر مسیر مناسب هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدید چون وقت زیادی برای ثبت نام نمونده و خیلی برام مهمه.

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   تغییر گرایش باید صرفا با علاقه و شناخت رشته هدف مورد نظر همراه باشه و باید این رو بدونین که در رشته های وزارت بهداشت و مختصا فناوری تصویربرداری پزشکی و فیزیک پزشکی کار شما و محیط فعالیتتون بیمارستانی هست پس باید ببینید به این حوزه ، محیط کار اون ، و زمینه فعالیت اون علاقه و شناختی دارید یا خیر!
   مسلما زمینه فعالیت فناوری تصویربرداری پزشکی و مهندسی برق گرایش مخابرات بسیار متفاوت هستند و شما باید به تحقیق و علاقه سنجی بیشتری بپردازید.

  • Avatar
   لیلا گفته:

   سلام و احترام
   بسیار ممنونم از شما که با حوصله پاسخ دادید.
   در صورتی که شرایط شخصی مثل علاقه و هدف مشخص و در یک راستا باشه، و به فرض توانایی علمی و پژوهشی در رشته تصویر برداری پزشکی مناسب باشد، آیا جایگاهی شغلی برای امثال بنده در این رشته وجود خواهد داشت؟ البته که در حوزه پژوهش و هیئت علمی خواهد بود.
   یا بعد از فراغت از تحصیل وضعیت مثل فارغ التحصیلان وزارت علوم خواهد شد.
   باز هم از اینکه وقت می گذارید بی نهایت سپاسگزارم. و می دانم پاسخ سوالات بنده نسبی است اما پاسخ شما به عنوان یه کارشناس در این زمینه برایم با ارزش است.

   وقتتان بخیر

 14. Avatar
  sorooor گفته:

  سلام ببخشید من کارشناسی مهندسی اپتیک و لیزر خوندم و در ارشد فوتونیک میخواستم ببینم برای دکتری یا ارشد دوم در خارج از کشور و یا ایران رشته فیزیک پزشکی رو انتخاب کنم؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   هیچ کدام از رشته های مهندسی اپتیک و لیزر و فوتونیک جزو رشته های مجاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی و دکتری فیزیک پزشکی نمی باشند.
   رشته های مجاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فیزیک پزشکی و یا دکتری فیزیک پزشکی در دفترچه ثبت نام هر سال که در سایت سازمان سنجش پزشکی موجود است درج شده است و تنها کسانی میتوانند در این رشته ها شرکت کنند که دارای مدرک کارشناسی و یا ارشد یکی از رشته های مجاز باشند.

 15. Avatar
  فیزیک گفته:

  سلام
  من لیسانس فیزیک دارم ،اگه ارشد تصویربرداری پزشکی بخونم بعدا میتونم در ی مرکزی جای استخدام بشم. گیر نمیدن ک کارشناسیت غیرمرتبط هست ؟ اخه استخدامی وزارت بهداشت فراگیر ۷ ک اصلا لیسانس های غیر مرتبط رو اصلا قبول نمیکرد، لطفا راهنمایی بکنید ممنون

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام ، اوقات شما هم به کام
   برای شمایی که کارشناسی فیزیک دارین بهترین رشته جهت ادامه تحصیل فیزیک پزشکی هست چون پیش زمینه بسیار خوبی از مباحث دروس آزمونی اون (فیزیک عمومی ۱ و ۲ و ۳ ، فیزیک اتمی ، فیزیک هسته ای ، ریاضی عمومی ۱ ، ریاضی عمومی ۲ ، فیزیولوژی و آناتومی ، زبان وزارت بهداشت) دارین و مسلما در فیلد فیزیک پزشکی نیز به دلیل وسعت شاخه های اون و همچنین پوزیشن تعریف شده اون در وزارت بهداشت و زمینه های علمی و کاری اون نظیر رادیوتراپی ، پزشکی هسته ای ، فراصوت ، رادیوبیولوژی و حفاظت پرتوی ، لیزر ، تصویربرداری پزشکی و … بسیار بهتر میتونین عمل کنید و در مراکز مرتبط و شرکت ها مشغول به کار بشین اما رشته فناوری تصویربرداری پزشکی (تصویربرداری پزشکی) میشه گفت مخصوص و ادامه راه بچه های کارشناسی رادیولوژی هست و با توجه به این که بچه های رادیولوژی دروس فیزیک پرتوشناسی تشخیصی (فیزیک پرتوها) و تکنیک های تصویربرداری پزشکی رو در کارشناسی خواندن پس در آزمون فناوری تصویربرداری پزشکی موفق تر خواهند بود و از طرفی دروس تدریسی کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی (تصویربرداری پزشکی) سطح بالاتری از دروس مطالعاتی این بچه ها در کارشناسی هست و مسلما فهم اونها نیاز به پیش زمینه داره.
   از طرف دیگه رشته فناوری تصویربرداری پزشکی یکی از زیر شاخه های فیزیک پزشکی هست و شما میتونین با شرکت و پذیرش در این فیلد هر کدام از شاخه های دلخواهتون رو انتخاب کنید و ادامه بدین.
   ظرفیت پذیرش رشته فناوری تصویربرداری پزشکی در مقایسه با فیزیک پزشکی کمتر هست و از طرفی میزان شرکت کنندگان و رقیبان نیز در رشته فناوری تصویربرداری پزشکی کمتر از فیزیک پزشکی هست.

 16. Avatar
  sama گفته:

  سلام
  بنظر شما بین تصویربرداری و فیزیک پزشکی کدوم انتخاب درست تریه با کارشناسی رادیولوژی، بنظر خودم فیزیک پزشکی هم فناوری تصویربرداری و هم رادیوبیولوژی رو در خودش داره و اگر ادم بخواد انرژی و زمان بذاره خب فیزیک پزشکی بهتره، هم حیطه کاریش بیشتره ،درسته؟ ولی خب بازم نمیدونم کدوم بیشتر بدردم میخوره

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   برای بچه های رادیولوژی بستگی به انتخابشون داره ، اگر می‌خوان همون فیلد تصویربرداری ادامه بدن ، رشته فناوری تصویربرداری پزشکی رشته مناسبیه ، اما اگر علاقه مند هستید که فیلدتون رو تغییر بدین رشته فیزیک پزشکی رو انتخاب کنید تا بتونین برین شاخه های دیگه مثل رادیوتراپی ، پزشکی هسته ای و … ، اما اگر الان بلاتکلیف هستین رشته فیزیک پزشکی رو انتخاب کنید چون شامل تمامی زیر شاخه ها مثل تصویربرداری ، رادیوبیولوژی و رادیوتراپی و …. میشه و میتونین هر موقع خواستین هر کدوم رو انتخاب کنین.
   از طرف دیگه ظرفیت پذیرش فیزیک پزشکی بسیار بیشتر از فناوری تصویربرداری پزشکیه و پوزیشن کاری فیزیک پزشکی هم در وزارت بهداشت مشخصه و سابقه بسیاری در ایران و جهان داره اما فناوری تصویربرداری پزشکی تا امروز که از سال ۹۵ در ایران و در وزارت بهداشت بصورت رشته جداگونه اومده فقط ۴ سال میگذره و دانشگاه های پذیرنده کمی داره و به تازگی دکتری اون هم اومده.

 17. Avatar
  م گفته:

  سلام
  من ارشد نانوفناوری پزشکی هستم با کارشناسی رادیولوژی . میخاستم بدونم برای دکتری بهتره خود رشته نانو رو شرکت کنم یا رشته فناوری تصویربرداری پزشکی گرایش سلولی و مولکولی رو؟
  بازار کار و اینده این دو رشته چطوره ؟ شماره نظام یا مهر نظام پزشکی به رشته تصویربرداری تعلق میگیره؟ در اینده چطور؟
  یا پروانه و مجوز تاسیس مرکز ممکنه بهشون داده بشه؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   بنده در مورد رشته نانو فناوری پزشکی اطلاعی ندارم و نمیتونم قیاسی بین اون و رشته فناوری تصویربرداری پزشکی انجام بدم.
   خیر،شماره نظام و مهر نظام پزشکی به رشته فناوری تصویربرداری پزشکی تعلق نمیگیره.

 18. Avatar
  Ncm گفته:

  امکان این ک فردی با کارشناسی مولکولی سلولی با گرایش میکروبیولوژی این کنکور فیزیک پزشکی بده هست؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   با توجه به مندرجات موجود در دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و رشته های مجاز در شرکت این کنکور ، متاسفانه خیر ، رشته شما در بین رشته های مجاز وجود ندارد.

 19. Avatar
  bahare گفته:

  سلام من دانشجو ترم آخر پرتو پزشکی هستم..از این هفته یا هفته آینده میخوام شروع کنم بخونم برای ارشد فیزیک پزشکی..اما گمراهم..نیاز به یک مشاور دارم..اما نمیدونم کی …آیا شما میتونید کسی رو معرفی کنید؟؟؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   اوقات به کام
   ما یه طرح مشاوره ای گام بگام تا کنکور داریم که کلیات این طرح مشاوره ای پشتیبانی به این صورت هستش که از الان تا روز کنکور سال آینده توسط بنده مشاوره و پشتیبانی تلفنی و تلگرامی میشین و به محض ثبت نام برنامه مطالعاتی هفتگی اختصاصی و ویژه براتون نوشته میشه و در طی این طرح کلیه روش های مطالعاتی و دوره و مرور،نحوه مطالعه هر درس به صورت فصل به فصل و مبحث به مبحث همیشه براتون شرح داده میشه.

   میزان پیشرفتتون هر هفته پیگیری میشه که تا روز کنکور با این طرح و برنامه ریزی و مشاوره به بالاترین سطح آمادگی برسین. در طی این مدت مشاوره های روانشناختی برای از بین رفتن استرس و بالارفتن اعتماد به نفس شما تا روز کنکور،مدیریت زمان،مدیریت جلسه کنکور و… براتون شرح داده میشه…

   در جلسه ی اول مشاوره با توجه به سطح شما و سطح کنکور فیزیک پزشکی, منابع مناسب بهتون معرفی میشه

   در طی این طرح هر هفته برای شما برنامه ریزی میشه و در انتهای هر هفته مطالعاتی مشاوره خواهیم داشت تا میزان پیشرفت و نقاط قوت و ضعف شما چک و شناسایی بشه و پس از گفتگو و مشاوره در خصوص چگونگی مطالعه هر فصل از کتاب ها،چطور به بهترین سطح آمادگی برسین و ضعف خودتون رو در هر درس به چه صورت برطرف کنید تا بتونین بهترین درصد رو از اون درس بگیرین.

   برای بهره مندی از طرح مشاوره ای ما میتونین در پیج اینستاگرام ما به نشانی physicpezeshki یا در همینجا قسمت تیکت پشتیبانی با ما در ارتباط باشید تا جهت این طرح مشاوره ای راهنمایی کاملی به شما ارائه بشه.

   از این که ما رو همراهی میکنید بسیار خوشحال و خورسندیم.

 20. Avatar
  سنا گفته:

  سلام …من کارشناسی فیزیک مهندسیم و میحام برا ارشد فیزیک پزشکی بخونم میخاستم ببینم اگر تو بیمارستانا کار پیدا کنیم و بالا سر دستگاه ها وایستیم ی حداقل در آمد میگید ک بدونیم چقدر میشه ؟؟؟ و اینک آینده ی شغلی این رشته خارح از کشوره چطوره؟؟؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   اوقات به کام
   شما پس از فارغ التحصیلی از رشته فیزیک پزشکی به عنوان یک فیزیست کار اوپراتوری مثل تکنسین های رادیولوژی و … انجام نمیدین ، اما میزان سطح درآمد هم کاملا به خودتون و مهارتتون و تعدد مراکزی که فعالیت میکنید بستگی داره.
   این رشته هم اکنون در خارج از کشور بشدت بشدت پرطرفدار و یکی از زمینه های پیشبرد علم پزشکی به واسطه تشخیص دقیق تر و به موقع و در حوزه درمانی درمان قطعی تر و مطمعن تر و سریع تر هست و چه در آمریکا و کانادا و هم در کشور های اوروپایی پیشرفته در این رشته جزو رشته های تاپ هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ درآمدی هست.

 21. Avatar
  حسینی گفته:

  سلام قبلا شنیده بودم که با ارشد فیزیک پزشکی میشه مرکز رادیولوژی تاسیس کرد
  اما با توضیحات شما میشه این نتیجه رو گرفت که چنین امکانی وجود نداره؟
  ممنون میشم کاملتر توضیح بدید که بچه های فیزیک پزشکی امکان ورود به رشته های وزارت بهداشت مث سونوگرافی هم دارن یا نه؟؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   اوقات به کام
   تاسیس به عنوان موسس و مدیر بله ، اما چون نیازمند پروانه فعالیت هست و پروانه فقط به پزشک متخصص در این زمینه با شماره نظام پزشکی تعلق میگیره پس نیازمند جذب یک فرد دارای امتیاز هست.

   در پاسخ به سوال دومتون باید بگم بله ، یکی از زیر شاخه های فیزیک پزشکی اولتراسوند (فراصوت) هست که در صورت انتخاب این زیر شاخه میتونین در اون به تحقیق و توسعه بپردازین.

 22. Avatar
  سارا گفته:

  درود
  من کارشناسی ارشد فیزیک هستم ، آیا برای دکترا میتونم فیزیک پزشکی شرکت کنم؟و اینکه آیا میتونم موفق بشم باتوجه به اینکه در مقطع دکترا وارد این رشته شدم؟؟
  سپاس.

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   به صورت کلی و بر اساس مندرجات موجود در دفترچه ثبت نامی دکتری فیزیک پزشکی بله میتونین اما به واسطه تغییر و تحولات چند ساله اخیر در قوانین آزمونی از جمله آزمون کتبی و به خصوص مصاحبه ، یکی از پارامتر های مهم داشتن مقاله یا مقالات مرتبط با فیزیک پزشکی هست که همین امر به دلیل اهمیت فرواوان و داشتن امتیاز زیاد کار رو برای سایر داوطلبینی که ارشدی غیر از فیزیک پزشکی رو دارن سخت کرده.

 23. Avatar
  یاس گفته:

  سلام ممنون برای سایت خوبتان من کارشناسی فیزیک دارم برای ارشد میخوام فیزیک پزشکی بخوانم ولی در مورد بازار کارش واین که دقیقا فیزیک پزشکی کارش در بیمارستان ها چیه وبعد از ارشد می توانم در بیمارستان ها فعالیت کنم

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   اوقات به کام
   خوشحالیم از این که ما رو همراهی میکنین
   برای یافتن پاسخ هاتون به پیج اینستاگرام ما به نشانی physicpezeshki مراجعه کنید.

 24. Avatar
  غزل گفته:

  سلام خسته نباشید من رشتم مهندسی پزشکیه برای ارشد رشته تصویر برداری پزشکی بخونم یا فیزیک پزشکی ک بتونم تو بیمارستان ها یا مراکز رادیولوژی خصوصی مشغول ب کار بشم؟ کدومش از لحاظ کار پیدا کردن بهتره؟ممنون میشم جواب بدید

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   اوقات شما هم به کام
   با توجه به رشته کارشناسی شما (مهندسی پزشکی) بهترین انتخاب برای شما رشته فیزیک پزشکی هست چون رشته فناوری تصویربرداری پزشکی میشه گفت که ادامه رشته بچه های رادیولوژی هست و باید برای این رشته اطلاعاتی رو به عنوان پیش زمینه داشته باشید که تنها بچه های رادیولوژی دروس مرتبط و نزدیک به تصویربرداری پزشکی رو خواندن و از طرفی رشته فیزیک پزشکی به اطلاعات کارشناسی شما نزدیکتر هستش و میزان پذیرش اون خیلی بیشتر از رشته فناوری تصویربرداری پزشکی هست.مسلما رشته فیزیک پزشکی برای شما و البته از دیدگاه جامع تر به لحاظ سابقه و پوزیشن تعریف شده در وزارت بهداشت دارای آینده کاری و اشتغال بهتر هست.

 25. Avatar
  محمد امین گفته:

  با سلام میخواستم بگم درواقع اسم این رشته ک فیزیک پزشکی ن بلکه ارشد رادیولوژیه چون استخدامی ها اولا با کارشناسی صورت میگیره..بعد هم اگر کسی ارشد این رشته رو داشته باشد شرط دارا بودن کارشناسی رادیولوژی یا رادیو تراپی را لحاظ میکنن..

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   تشکر از همراهی و ثبت نظرتون
   در مورد تفاوت فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی قبلا در یک ویدیوی مشاوره ای در پیج اینستاگرام مفصلا صحبت کردیم ، ادامه راه بچه های رادیولوژی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی هست ، در مورد فیزیک پزشکی و استخدامات اون در بخش های خصوصی و دولتی داشتن کارشناسی رادیولوژی هیچ ضرورتی نداره چون گرایش های متفاوت اون نیازی به هیچ پیش داشته از رادیولوژی ندارند به جز گرایش تصویربرداری ویلا گرایش هایی نظیر پزشکی هسته ای،رادیوبیولوژی ، فراصوت،لیزر،رادیوتراپی و … هیچ ارتباط و نیازی به داشتن کارشناسی رادیولوژی ندارند ، دوستان رادیولوژی که تمایل دارند باز هم در فیلد تصویربرداری کار کنند میتونن یا ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی شرکت کنن یا ارشد فیزیک پزشکی شرکت کنند و فیلد تصویربرداری رو انتخاب کنند.

 26. Avatar
  Hossein گفته:

  با سلام
  میخواستم بدونم کسی با دکتری فیزیک پزشکی می‌تونه مرکز ام ار ای یا سی تی اسکن بزنه؟؟

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   به عنوان موسس و سرمایه گذار بلی اما به عنوان فرد دارنده امتیاز چون شماره نظام پزشکی به اونها تعلق نمیگیره خیر.

 27. Avatar
  Hos گفته:

  سلام من دانشجوی کارشناسی رادیولوژی هستم ،بیشتر بچه های رادیولوژی تو درس فیزیک عمومی مشکل دارند توصیه شما چی هست و چه منبعی رو خودتون معرفی می کنین ؟؟؟
  ممنون میشم جوابم رو بدید.

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام
   اوقات به کام
   پیشنهاد بنده به شما و همگی عزیزانی که در درس فیزیک عمومی و سایر دروس مثل فیزیک اتمی و هسته ای و ریاضی عمومی مشکل دارن استفاده از فیلم های تدریس مفهومی ما در این دروس هست.
   نمونه تدریس های مفهومی هر درس رو در صفحه محصول مربوطه سایت و همچنین یوتیوب و آپارات و پیج اینستاگرام ما به نشانی https://www.instagram.com/physicpezeshki و کانال تلگرام ما به نشانی https://t.me/physicpezeshki_com مشاهده بفرمایید.

 28. Avatar
  Paria گفته:

  سلام،خسته نباشید،من دانشجوی ترم اخرکارشناسی فیزیک هستم گرایش حالت جامدمیخوام امسال برای ارشدکنکورفیزیک پزشکی بدم چون واقعاعلاقه دارم میخواستم ببینم من فقط بامطالعه ی کتابهایی که درمنابع سوالات ارشدفیزیک پزشکی گفته شده میتونم تواین رشته قبول بشم؟ایاکتابی هست که بامطالعه وتست زنی درکنکورکمکم کنه واگه کلاسی هست که بتونم برم بهم معرفی کنید؟!خیلی ممنون میشم یکم راهنماییم کنید

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   با سلام
   کتاب های معرفی شده در دفترچه ثبت نام که به عنوان رفرنس های کنکور فیزیک پزشکی و یا فناوری تصویربرداری پزشکی معرفی شدن بدلایل متعدد نظیر حجم بسیار زیاد و مطالب زائد و غیر مهم و … اصلا برای مطالعه کنکوری پیشنهاد نمیشن و بسار وقت شما رو خواهند گرفت در عین حالی که بازدهی اونها بسیار پایین است ، از طرفی با مفهومی شدن سوالات سنوات اخیر یادگیری و درک مفهومی دروس فیزیک عمومی و فیزیک اتمی هسته ای و ریاضی بشدت حائز اهمیت شده که پیشنهاد ما به شما برای یک شروع حرفه ای و قدرتمند استفاده از پکیج های تدریس مفهومی ما در دروس فیزیک عمومی و فیزیک اتمی و هسته ای و ریاضی هست که ما در این تدریس های مفهومی و مو به مو تمامی مفاهیم و مطالب رو با بهترین کیفیت تدریس کردیم و پس از تدریس هر مبحث چندین تست از سنوات اخیر کنکور فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی رو به شیوه تحلیلی حل کردیم تا با یک یک تیر دو نشان بزنید ، هم درس رو عالی و مفهومی یاد بگیرین و هم سوالات کنکور فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی رو تحلیلی یاد بگیرید. نمونه تدریس های ما در سایت و یوتیوب و آپارات و همچنین پیج اینستاگرام ما به نشانی physicpezeshki و کانال تلگرام ما به نشانی https://t.me/physicpezeshki_com مشاهده بفرمایید.

 29. Avatar
  R.gh گفته:

  سلام،رشته ی من رادیولوژی هست،قصد دارم برای ارشد فیزیک پزشکی بخونم،با توجه به اینکه هیچ علاقه ای به تدریس در دانشگاه و عضویت هیئت علمی ندارم،میخوام بدونم احتمال استخدام شدن در بیمارستان ها با ارشد فیزیک پزشکی وجود داره؟اگر وجود داره حقوقش نسبت به یه رشته ی کارشناسی در بیمارستان(مثل رادیولوژی) چقدر تفاوت داره؟درواقع میخوام بدونم اگر ادامه تحصیل بدم با حقوق بالاتر امکان استخدام در بیمارستان رو دارم؟(بالاتر نسبت به استخدام کارشناس رادیولوژی)

  • امیرحسین صادقی
   امیرحسین صادقی گفته:

   سلام خانم قاضی
   اوقات به کام
   در پاسخ به سوال اولتون باید بگم که بله ، یک فرد پس از گذراندن دوران کارشناسی ارشد در رشته فیزیک پزشکی ، بر حسب پایان نامه ای که در یکی از شاخه های فیزیک پزشکی کار کردین در یک بیمارستان یا مرکز تصویربرداری و یا درمانی مشغول به فعالیت خواهید شد. بدلیل ارتقا سطح علمی و تجربی نسبت به یک اوپراتور تصویربرداری مسلما تفاوت سطح حقوقی و درآمدی وجود دارد و شما به عنوان فیزیست اون بخش (ونه فقط بع عنوان یک اوپراتور) مشغول فعالیت میشین.میزان این تفاوت هم به چندین پارامتر از قبیل مرکز مورد فعالیت و … وابسته هست.
   در پاسخ به سوال آخرتون هم باید بگم بله ، البته ، بر حسب تغییر و تحولات جدید بسیاری از بیمارستان ها و مراکز درمانی و تصویربرداری نیازمند فیزیک پزشک هستند.
   برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رشته فیزیک پزشکی و کنکور این رشته و … به پیج اینستاگرام ما (آکادمی فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی ایران) مراجعه کنید.
   instagram.com/physicpezeshki

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *